Beszámoló az első Szakmai kerekasztal találkozó megvalósulásáról
Beszámoló az első Szakmai kerekasztal találkozó megvalósulásáról
Az Átányi Református Egyházközség a Transznacionális együttműködések (EFOP-5.2.2-17-00037) Vallás és kultúra a családokért elnevezésű konstrukció keretén belül 2018. október 25-én tartotta meg az első szakmai kerekasztal találkozóját. Maga a rendezvény a hevesi Eötvös József Református Központ középiskolájában került megrendezésre a megvalósítók, külföldi partnerek és szakemberek bevonásával.
A vendégek megérkezését követően szakmai kerekasztal találkozót a rendezvény helyszínéül szolgáló intézmény házigazdája, Együd László nyitotta meg, melynek során köszöntötte a meghívottakat és ismertette a találkozó programját. Első programelemként Bali János Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási, stratégiai és koordinációs igazgatójának a beszámolóját hallhattuk Együd László tolmácsolásában, melynek az első felében a projekt kutatási részének az előrehaladásáról kaptunk rövid ismertetőt. Majd összefoglalót hallhattak a résztvevők a kutatás szakmai bemutatásáról, mely a 2018. szeptember 21-22-i gernyeszegi Teleki Kastélyban megtartott konferencián történt meg. A beszámolót követően a délelőtt további részében hazai és nemzetközi szakértők a kutatási anyaggal kapcsolatos benyomásaikat, véleményüket fejtették ki. Majd módszertani egyeztetést követően vonult el minden meghívott ebédelni.
Kora délután az ebédet követően kötetlen szakmai diskurzus alakult ki a vallás és értékrend, vallás és nemzeti attitűd témakörében, melynek az alapját a kutatási beszámoló, valamint a projekt kutatási terve adta. Az alábbi konkrét témák kerültek górcső alá:
– A közösség számára a belső „egyháztársadalmi” folyamatok értelmezése, a közösség belső világának a lokális és tágabb horizontok alatt belátható társadalom kontextusában történő újraértelmezése.
– A református felekezeti identitás egyik központi programja szerint a református egyház és hit a magyarság számára nemzetmegtartó ereje.
– A református felekezeti azonosságtudat a teológiai, hitbeli, spirituális, illetőleg történelmi, társadalmi, kulturális területei.
A szakmai kerekasztal találkozó során megfogalmazódott, hogy a szakmai megvalósítás soráni kutatási tevékenység segít feltérképezni az egymástól elszakadt közösségek társadalmi jellemzőit. Valamint vizsgálja a határon inneni és túli közösségek felekezeti tradíciókhoz, a vallásossághoz történő kötődését területektől eltérően. Segít megismerni az utóbbi évtizedek okozta változások eredményeit a vallási közösségekre levetítve.
Az egész napos szakmai kerekasztal találkozó jó hangulatban telt, a megvalósítók, külföldi partnerek és szakemberek egybehangzóan pozitív véleményeket fogalmaztak meg a rendezvénnyel kapcsolatban.
A beszámolót készítette:
Kis Zoltán – szakmai vezető