Beszámoló az ökumenikus ima heti tanulmányút megvalósulásáról
Beszámoló az ökumenikus ima heti tanulmányút megvalósulásáról
Az átányi református egyházközség tagjai Transznacionális együttműködések (EFOP-5.2.2-17- 00037) Vallás és kultúra a családokért elnevezésű projektjének ötödik tanulmányútja során 2019. január 19-23-ig az ökumenikus imahét jegyében a hevesi református és katolikus gyülekezetet látogatta meg. A tanulmányúton hazai és határon túli szakemberek vettek részt.
1.nap
A szakértők január 19-én érkeztek meg a délutáni órákban, majd azt követően szakmai megbeszélésen vettek részt. A megbeszélés folyamán egyeztették az események menetét. Megismerkedtek szűk körben a 2019-es év indonéz keresztények által összeállított ima heti programmal és megállapodtak a tanulmányút megfigyelési szempontjaiban.
2.nap
A szakemberek délelőtt meglátogatták hevesi Szent Gellért Katolikus Általános Iskolát, ahol az intézmény vezetője, Bódor Istvánné kísérte körbe a csapatot. Itt bepillantást nyerhettek a katolikus iskola mindennapjaiba. A szakértők első sorban a hittan oktatásának a módszertanára voltak kíváncsiak és kérdéseket tettek fel az iskolában folyó ökumenikus imahét programjaival, mozzanataival kapcsolatban, kitekintve a hittan közösségformáló módszertanára.
Az ebédet követően a szakértők a hevesi katolikus közösség néhány tagját meglátogatták, kedélyesen és kötetlenül egyeztethettek a helyi gyülekezetek viszonyairól és alakulásáról. A családlátogatás után a szakértők szakmai diskurzust tartottak és megvitatták a napi eseményeket. A közösségi-társadalmi keresztmetszet a hitélet mint közösségmegtartó erő vonalán került egyeztetésre.
3.nap
A tanulmányút harmadik napján a szakértők részt vettek az Eötvös József Református Oktatási központban megrendezett Ökumenikus Istentiszteleten. Az istentiszteleten részt vettek a tiszanánai, a tarnamérai, az átányi és a hevesi katolikus és református gyülekezet tagjai. A szolgálatot Nagy István római katolikus plébános úr, nagytiszteletű Komróczki Sándorné, nagytiszteletű Mészáros Ildikó, nagytiszteletű Makay László, nagytiszteletű Ferenczfi Zoltán református lelkészek tették. Az igehirdetést követően a különböző felekezetek tagjai a rendezvényzáró szeretetvendégségen jó hangulatú eszmecserét bonyolítottak le, melynek központi témája a különbségek ellenére a közös felekezeti vonások vizsgálata volt. Közösségmegerősítés a hit által, helyi közösségmegtartó gyakorlatok.
4.nap
A délelőttöt a szakértők a hevesi gyülekezet tagjainál töltötték, ahol az imahétre történő lelki felkészülésről egyeztettek a vendéglátókkal. Délután érintették a Római Katolikus Templomot. Azt követően átmentek a Katolikus Plébániára, ahol szakmai diskurzust tartottak, amelyhez csatlakozott Nagy István plébános úr is. Itt megvitatták közösen az indonéz testvérek ökumenikus imahét programját és témáját, módszereit. A hátrányos megkülönböztetés elleni szempontokhoz helyi, befogadó attitüd minták egyeztetése zajlott, szemléletformálás és közösségformálás jellemzők mellett
5.nap
A tanulmányút ötödik napján a szakértők ellátogattak a hevesi Római Katolikus Templomban megrendezett Ökumenikus szentmisére, ahol Nagy István római katolikus plébános és nagytiszteletű Mészáros Ildikó református lelkész teljesített szolgálatot. Az Ökumenikus szentmisét követően a hevesi katolikus és református gyülekezet tagjai valamint a tanulmányút szakérői részt vettek a Római Katolikus Plébánián megrendezett agapén, ahol kötetlen beszélgetés folyt a helyi módszerek adaptálási lehetőségeire. Hitélet és közösség, társadalmi befogadás fejlesztése közösségi módszerrel.
Az agapét követően a szekértők szakmai diskurzust tartottak, a tanulmányút során szerzett tapasztalatok alapján a következőket fogalmazták meg:
– Jellemzően a kettősség fogalmazódott meg a szakmai diskurzus során az ökumenikus imahét során tapasztaltakban. Ez a kettősség a közös és az eltérő jegyek összehasonlításában realizálódtak.
– Minden felekezet másképp éli meg a keresztény/keresztyén hitét, de mégis egy és ugyanazon cél felé haladnak – ez pedig különbözőségeik ellenére is összeköti azokat a közösségfejlesztés módszereivel.
– Az eltérő felekezetek általi ökumenikus igehirdetésekből levont következtetés az, hogy noha a különbözőek liturgiai mozzanatok, az összekötő erő krisztusi evangélium. Ez összekötő kapocs mindig visszatérő elemként jelent meg a konklúziókban. A szakmai módszertani tartalom a befogadás, valamint a helyi, vallási alapú közösségi folyamatok megfogalmazása mellett realizálódtak.
Az szakmai diskurzust követően utaztak haza a szakértők.
A beszámolót készítette:
Kis Zoltán – szakmai vezető