Beszámoló a hatodik műhelymunkáról
Beszámoló a hatodik műhelymunkáról
A Transznacionális együttműködések (EFOP-5.2.2-17-00037) Vallás és kultúra a családokért megnevezésű projekt keretében 2018. október 26-án került megszervezésre a Dr. Fél Edit Közösségi Tér nagytermében a pályázat hatodik műhelymunkája.
A műhelymunka címe: A közösségi alkalmak szerepe
Témavezető: Kis Zoltán
A műhelymunkán részt vettek a célcsoport tagok Jámbor Dénes Átány alpolgármestere, és Vígné Baráth Szilvia az Átányi Gondozási Központ vezetője.
A műhelymunka részvevői a rendezvény előtt témavázlatokat előre megkapták:
A közösségről általában
A közösségi alkalmak fajtái és szerepe
A közösségi alkalmak célja
Kötetlen beszélgetés a témában
A témavezető a műhelymunka tartalmának rövid ismertetését követően, meghívott szakértőink segítségével kezdődhetett meg a diskurzus.
Első körben a közösségről, mint alapvető emberi létfeltételről hallottunk néhány gondolatot Vígné Baráth Szilviától. Majd néhány közösségi alkalmat gyűjtöttek össze résztvevők, hogy konkrétumokhoz legyen kötve a téma. Ezt követően ezen alkalmak célját kísérelték meg közösen meghatározni.
A közösségi alkalmak céljai: találkozási alkalom megteremtése; lehetőséget biztosít a legkülönbözőbb véleménycseréknek, információkhoz juttat, és teret is enged a közösséget érintő kérdések megvitatására; elősegíteni a közösség fontosságának felismerését; fejleszteni a közösségi együttműködést; jöjjön létre az közösség eltérő egyéneinek, illetve generációk közötti párbeszéd, együttműködés, teremtődjön alkalom a közösség önreprezentációjára; a közösség tagjainak legyen esélye-lehetősége saját életfeltételeinek javítására és legyen képes a pozitív változásokra irányuló közös cselekvésben való részvételre; a helyi kulturális értékek megóvása, a gyorsan változó globalizált világban.
Szóba került a helyi hitélet is. A vallásgyakorlás közösségi alkalmai, a társadalmi különbségeket áthidalódva fejeződnek ki, s így a megosztottság megjelenítésével egyszerre a társadalmi integritást is szolgálják. Ezek az alkalmak a különböző réteg-, és státusszempontok szerint differenciált közösséget egységbe fogják, s erősítik az összetartozás tudatát. A vallásnak ez a szerepe ma is erősen él, hiszen az istentisztelet, az ünnepek a közösségnek máig legnagyobb, nem rokoni alapon szerveződő közös alkalmai.
Ezen alkalmak eredményeképpen létrejön a helyi identitás, amely a múltat a jelent összekötő társadalmi és intellektuális egység, melyben az egyén számára az „odatartozás”érzését, a kötődés képességét biztosítja.
A műhelymunka során megállapításra került, hogy
- a kollektív élmények és tapasztalatok átélése esszenciális a jól működő közösség életében.
- különböző események a közösség életében multi funkciós szerepet töltenek be.
- a közösségi alkalmak összekötő kapocs a múlt, a jelen és a jövő generációi között.
A műhelymunka, mint közösségi alkalom, igazán jó hangulatban telt. A kötetlen beszélgetés alkalmával próbáltak a résztvevők rávilágítani a hétköznapi életük eddig konkrétan meg nem fogalmazott egyik szeletére. És bizonyossággal a jelenlévők a jövendőben másképpen fognak tekinteni a közösségi eseményeikre.
A műhelymunkáról szóló beszámolót készítette:
Kis Zoltán
szakmai vezető.