Beszámoló a tiszanánai tanulmányút megvalósulásáról
Beszámoló a tiszanánai tanulmányút megvalósulásáról
Az átányi református egyházközség Transznacionális együttműködések (EFOP-5.2.2-17-00037) Vallás és kultúra a családokért elnevezésű projektjének negyedik tanulmányútja 2018. október 19-23-ig valósult meg. A szakemberek Tiszanánát és gyülekezetét látogatta meg, ahol az elkövetkező reformáció napjára történő készülődést vizsgálták.
- nap
A szakértők október 19-én érkeztek meg a délutáni órákban. Az utazás fáradalmait kipihenve megbeszélés folyt a tanulmányút megfigyelési szempontjairól. Ekkor pontosították az események menetét és a felmerülő kérdésekre mindenki választ kapott. A közös vacsora után mindenki elfoglalta a szálláshelyét.
- nap
A tanulmányút első teljes napján a szakemberek meglátogatták a tiszanánai Sütő András Általános Iskolát. Noha az intézmény nem egyházi fenntartású, vallási oktatás folyik az iskolai kereteken belül. Ezért elsősorban a hittan oktatásának a módszertana került vizsgálat alá. Ezt követően a tanulmányút résztvevői találkoztak a helyi református gyülekezet tagjaival, akiknek többek között feltehették a kérdéseiket a reformáció napjával kapcsolatban a helyi jellegzetességek vonatkozásában. Ebéd után a szakértők meglátogatták a 2014-ben átadott Tréfás Miklós szobrász-grafikus művész által készített Kálvin szobrot. Ezt követően a szobor szomszédságában található református templomba mentek át, ahol áhítati alkalomban vehettek részt. Késő délután vacsoráig a szakértők szakmai diskurzust tartottak és megvitatták a napi eseményeket.
- nap
A harmadik napa délelőttjén tanulmányút szakértői, meglátogatták a tiszanánai gyülekezeti teret, ahol ismét a tagokkal töltöttek el egy órát, ahol a fő téma ismét a reformáció napja volt. Majd a közelben található Kálvin házat tekintették meg, amely egyházi tulajdonú, de önkormányzati működtetésű non-profit turistaház. Délután a résztvevők ellátogattak a katolikus templomba, ahol részt vettek egy ökumenikus áhítaton. Az áhítatot követően pedig kötetlen hangvételű diskurzust tartottak a helyi ökumenikus helyzet és az együttműködés témájában.
- nap
Október 22-én délelőtt szakértők meglátogatták a tiszanánai polgármesteri hivatalt, ahol a helyi vezetőséggel tartottak megbeszélést a hivatalos szféra és a református gyülekezet együttműködése kérdésében, témakörében. A délutáni órákban a résztvevők meglátogatták a Tisza-tavat, majd a település néhány vállalkozását és közhasznú szervezetét, mely az esti órákig eltartott.
- nap
A tanulmányút utolsó napján a szakértők egymás között megemlékeztek az 1956. október 23-i történésekről. Majd a nap hátralévő részében szakmai diskurzust tartottak a tanulmányút tapasztalatainak megvitatását alapul véve. A szakértők az alábbi a következtetésekre jutottak:
– Tiszanánán a reformáció emléknapjáról nem csak „szűk” gyülekezeti körben emlékeznek meg, hanem más gyülekezetekkel és felekezetekkel együtt ökumenikus istentiszteletek alkalmával is. Ezáltal a reformáció napjára nemcsak mint megemlékezésre tekintenek, hanem különböző gyülekezetek kapcsolatát is szorosabbá fonó eseményre.
– A reformáció emléknapján a gyülekezet nem csak a vallási oldalról közelíti meg a megemlékezést, hanem az anyanyelvet, irodalmat és a történelmet és a művészeteket is segítségül hívják. Így egy multi-kulturális esemény körvonalazódik ki.
A szakmai diskurzus a késő délutáni órák eltartott, melyet követően utaztak haza a szakértők.
A beszámolót készítette:
Kis Zoltán – szakmai vezető