Beszámoló a poroszlói tanulmányút megvalósulásáról
Beszámoló a poroszlói tanulmányút megvalósulásáról
Az Átányi Református Egyházközség 2018. augusztus 17-21-ig tartotta meg a Transznacionális együttműködések (EFOP-5.2.2-17-00037) Vallás és kultúra a családokért elnevezésű projekt harmadik tanulmányútját. A tanulmányút helyszíne poroszló volt és a célja a Szent István naphoz kötődő szokások megfigyelése került célkitűzésre. A megvalósuló tanulmányút során meghívott szakemberek vettek részt a programokon.
- nap
A programsorozat első napján a résztvevők a késő délutáni órákban érkeztek meg. A szálláshelyek elfoglalását követően közös vacsorára került sor. A vacsora után ismertetésre került az elkövetkező napok teljes programja, illetve szakmai megfigyelési szempontokat is leegyeztették a jelenlévők.
- nap
18-án délelőtt a poroszlói Vass Lajos Általános Iskolába látogattak el a szakértők, ahol megismerkedtek a lokális hitoktatás sajátosságaival. Ezt követően pedig megtekintették a helyi önkormányzat épületét. Itt az önkormányzat egyik képviselőjével tartottak rövid szakmai megbeszélést a helyi gyülekezetek támogatásával kapcsolatban. Az ebédet követően délután csatlakoztak a poroszlói Szent István napi programok eseményihez. A délután során a szakértőknek bővebb lehetőségük volt megfigyelni a programokon keresztül a közösség életét és az ünnephez való kötődésüket. A napot vacsorával, majd a Szabadstrandon koncertmegtekintéssel zárták.
- nap
A tanulmányút harmadik napjának a délelőttjén istentiszteleten vettek részt a tanulmányút szakértői, majd a poroszlói gyülekezettel közösen az ünnephez kapcsolódó kulturális attitűdökről beszélgettek. Itt megállapították, hogy nem csak a református, hanem a katolikus gyülekezet is részt vállal az ünnepi készülődésben és a programszervezésben. A lelki feltöltődést követően délután a szakértők vendéglátó gyülekezet tagjait látogatták meg saját otthonaikban. Ezen látogatási alkalmak kiváló lehetőségnek bizonyultak arra, hogy közvetlenebb, családiasabb körben vizsgálhassák meg a helyiek kötődését az ünneppel kapcsolatban.
- nap
Augusztus 20-én a szakértők a település könyvtárát látogatták meg, ahol a könyvtáros segítségével áttanulmányozták a vallási témájú köteteket. Továbbá arról tartottak megbeszélést, hogy mennyire tudatosan választják az egyházi és vallási témájú könyveket a könyvtár látogatói. Majd ünnepi megemlékezésen vettek részt, melyet követően csatlakoztak a helyi gyülekezet tagjaihoz a hagyományos ünnepi kenyérszenteléshez. A délután további részében a poroszlói a Tisza-tavi Ökocentrumba látogattak el. Végezetül tűzijáték zárta le a napot.
- nap
A tanulmányút utolsó napján záró szakmai diskurzust tartottak a szakértők, melynek során összegezték a látottakat és a tapasztaltakat. Ezen összegzések alapján az alábbi konklúziókat vonták le:
- augusztus 20-i ünnepi megemlékezés fokozatosan veszíti el a vallási jellegét, és világi értékek felé tolódik el
- sokan, főként a fiatalok érdektelenek az augusztus 20-i megemlékezés kapcsán
- a fokozatosan fogyatkozó gyülekezet lelkesen és aktívan részt vesz a programokon és a szervezésben, mely inkább az idősebb korosztályra jellemző
A szakmai diskurzus még folytatódott a délutáni órákban is, melyet követően utaztak el a szakértők.
A beszámolót készítette:
Kis Zoltán – szakmai vezető