Beszámoló az első Nemzetközi kerekasztal találkozó megvalósulásáról
Beszámoló az első Nemzetközi kerekasztal találkozó megvalósulásáról
Az Átányi Református Egyházközség 2018. augusztus 1-jén tartotta meg a Transznacionális együttműködések (EFOP-5.2.2-17-00037) Vallás és kultúra a családokért elnevezésű projekt Nemzetközi kerekasztal találkozóját. A rendezvénynek az Átányi Református Lelkészi Hivatal és a szomszédságban található református templom adott otthont.
A rendezvény kezdő időpontja 8 órára volt meghirdetve, de egy rövid késéssel kezdődött meg a megnyitó. Ez nem okozott semmi kellemetlenséget, mert a meghívott vendégek ez idő alatt ismerkedtek, igen jókedvűen elbeszélgettek és megindult a jó gyakorlatok megismerése, a tapasztalatcsere és a különböző vallási gyülekezetek szokásairól és kulturális sokszínűségéről.
A Nemzetközi kerekasztal találkozót Együd László presbiter testvér nyitotta meg, melynek során ismertette a Transznacionális együttműködések (EFOP-5.2.2-17-00037) Vallás és kultúra a családokért elnevezésű pályázat lényegét, a találkozó szakmai célkitűzéseit és megfigyelési szempontokat. Ezt követően néhány szót hallhattunk az átányi református közösség rövid történetéről. A köszöntő után Együd úr felkérte a pályázat partnereinek a képviselőit, hogy mutatkozzanak be és néhány szóban ismertessék az adott terület viszonyait és egyházközösségeit. Elsőként a haraszti egyházközség vezetőjeként Szenn Péter nagytiszteletű püspökúr bemutatkozóját hallhattuk. Végül Molnár Sándor nagytiszteletű úrtól hallhattunk bemutatót Felvidékről és Rimaszombatról. Jellemzően minden bemutatásban hallhattunk az adott terület vallásgyakorlásáról és annak a közösségekre gyakorolt hatásairól, melynek vizsgálata és összehasonlítása volt a kerekasztal találkozó egyik célja. Végezetül Bali János Nemzetstratégiai Kutatóintézet kutatási, stratégiai és koordinációs igazgatója köszöntötte néhány kedves szóval a megjelenteket.
A megnyitót követően a vendégek átmentek a Református templomba, ahol 10 órakor kezdődött az istentisztelet. Az igei hirdetést Szenn Péter nagytiszteletű püspökúr vállalta.
Az Istentiszteletet után a gyülekezet a templom melletti Trianon emlékére emelt Nemzeti Összetartozás emlékművéhez kivonult. Itt egy rövid ünnepi műsort követően Molnár Sándor nagytiszteletű úr mondott egy beszédet megemlékezve a nemzeti összetartozásról. Ezen ünnepi alkalommal emlékeztünk nemzettestvéreink iránti szeretetről, közös, összetartó szellemiségről és kultúránkról.
A megemlékezés után a gyülekezet visszavonult a templomba, ahol Kátai Zoltán krónikásénekes és énekmondó egyórás műsorát élvezte. Az előadás során históriás énekek, reneszánsz dalok, zsoltárfordítások hangzottak el többek között Balassi Bálint, Wathay Ferenc, Szenczi Molnár Albert szerzőktől.
A lelki feltöltődést követően a gyülekezet közösen átment a Dr. Fél Edit közösségi térbe. Itt a közös imádkozást követően ebédelt meg minden meghívott, melyet követően folytatódott a szakmai diskurzus a család és az egyházközösségek társadalmi szerepéről a különböző területi sajátosságok, humánszolgáltatási jellemzők vonatkozásában, valamint a református közösségek identitáskultúrájáról és változatairól. Ennek keretében sor került néhány hazai és nemzetközi szakirodalomi kötet áttanulmányozására.
A megismert kötetek:
Dr. Daniel Egeler – Legyetek az én követőim!
Cseri Kálmán – Isten kérdez
Hofer Tamás – Egy falu az országban
Reformata Ecclesia – Fejezetek az átányi református egyház történetéből
Kovács Géza – Üzenet Istentől minden napra
Tanítványság és szolgálat – a mai Magyarországon
A lélekmadár röpte – amiről a református templomok mesélnek
Eberhard Busch – Református – egy felekezet arculata
Gene A. Getz – Építse egyik a másikat
Győri L. János – A magyar reformáció irodalmi hagyományai
A szakmai diskurzus során az alábbi tapasztalat fogalmazódott meg:
- a közös vallási és történelmi értékeink mellett anyanyelvünk ápolására is kiemelt hangsúlyt kell fektetni a szépirodalmi művek tanulmányozásán keresztül
Összességében véve a Nemzetközi kerekasztal találkozó nagyon jól sikerült. A pályázati célok mentén a multikulturális sokszínűség megóvását és ápolását, valamint az egyházak hálózati együttműködését, és a tapasztalatcserék erősítését sikerült megvalósítani. Mindemellett a meghívottak jól érezték magukat és élményekben gazdagon távoztak haza a kora esti órákban.
A beszámolót készítette:
Kis Zoltán – szakmai vezető